Question # 9

A facility spends $25,000 on food and produces 10,000 meals. What is the food cost per meal?

Options:

A.

$1.50

B.

$2.00

C.

$2.25

D.

$2.50

Viewing question 9 out of 71 questions
Industry research shows that students who utilize DTR practice tests are significantly more likely to pass exam.


Our free DTR practice questions act as a diagnostic tool to give you a clear snapshot of your Dietetic Technician, Registered readiness. Discover which topics are your strengths and, more importantly, which critical topics require your immediate attention.