Question # 53

If 5 pencils cost $2.00, how much do 12 pencils cost at the same rate?

Options:

A.

$4.20

B.

$4.50

C.

$4.80

D.

$5.00

Viewing question 53 out of 74 questions
Industry research shows that students who utilize GED practice tests are significantly more likely to pass exam.


Our free GED practice questions act as a diagnostic tool to give you a clear snapshot of your GED readiness. Discover which topics are your strengths and, more importantly, which critical topics require your immediate attention.